Basic Information

We would like to invite you all to the special MINI edition of the international youth floorball tournament Prague Floorball Cup 2022 that will be held

7 - 8 January 2023

Come with your team to experience an unforgettable weekend in Prague full of experiences, emotions and high-quality floorball. In the matches you will compete against various opponents from the Czech as well as the foreign floorball scene and you will get a unique chance to prepare for the rest of league season.

Categories and playing system

Turnaj Prague Floorball Cup MINI 2023 je výzvou pro mladé florbalisty i florbalistky. Níže naleznete oficiální kategorie pro vložený ročník turnaje PFC MINI. V kategoriích mohou být provedeny malé změny, o kterých se ale včas dozvíte.

Kluci

BOYS
B143+1
B133+1
B123+1

Dívky

GIRLS
G123+1
G113+1

Hrací systém: Skupiny po 4 až 5 týmech, všechny týmy si zahrají dostatek zápasů (5-7). Hrací čas: 2 x 8 minut. Ceny: Co můžete na turnaji vyhrát? Na PFC MINI nebude nouze o ceny. Nejlepší týmy budou odměněni medailemi, trofejemi a cenami od partnerů. Ale jak už je tomu tradicí, tak víkendové výkony je potřeba odměnit a tak nikdo neodjede s prázdnou.

IMPORTANT DATES

November 4th 2022: Registration opens on the website
December 2nd: Last day to register a team

December 11th: Due date for payment for the accommodation cost
December 18th: Due date for payment of extra orders such as an extra person for accommodation or PFC wristbands. Also, the deadline to cancel players.
December 18th:
 Last day to cancel a player and get returned - part of sleeping and PFC wristband costs
December 31st: The latest day for game schedule to be released
January 4th 2023: the latest date for school accommodation to be assigned

January 7th: Tournament starts
January 8th: Finals and departure day

Zavřít

Hotovo

Vše máme uloženo. Děkujeme.

Zavřít

Hotovo

Vše máme uloženo. Děkujeme.

Zavřít